Aktualności

Plener Plastyczny dla dzieci, młodzieży i osób dojrzałych (czerwiec 2013r.)

Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza do uczestnictwa w plenerze plastycznym. Zapewniamy: profesjonalne wsparcie artystów plastyków i pedagogów (grupa dziecięca - Gosia Kruk, grupa dorosła - Basia Bogatko), materiały plastycznie, 2 wycieczki edukacyjne (Muzeum Narodowe w Poznaniu i Gołuchów), jeden posiłek (codzienny obiad). Zapisy: 507-613-409. Opłata: 150zł.

Pobierz: zgłoszenie na plener.Filmy (dla) więzi (marzec 2013r.)

W sobotę, 6 kwietnia Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na dwa filmy w ramach projektu (dla) więzi. Biała wstążka Michaela Haneke i Róża Wojtka Smarzowskiego będą swoistym wprowadzeniem do spektaklu, nad którym właśnie pracują grupy Teatr 21 i Teatr 50+ - sztuki opartej na tekście Hermanna Brocha "Oczarowanie".

Biała wstążka, reż. Michael Haneke, dramat, wojenny, 2009, Austria, Francja, Niemcy, 145 min
Na rok przed I wojną światową seria niewyjaśnionych wydarzeń zakłóca spokojne życie na jednej z niemieckich wsi. Jadący konno lekarz potyka się o rozpiętą w poprzek drogi linę, pobliska stodoła staje w płomieniach, dwójka dzieci zostaje uprowadzona i poddana torturom. Wszystko wskazuje na wykonywanie przez kogoś rytualnych kar. Nauczyciel miejscowej szkoły obserwuje rozwój wydarzeń, aby wkrótce poznać przerażającą prawdę.

Róża, reż. W.Smarzowski, dramat, Polska 2012, 98 min
Lato 1945 roku. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej - przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności...

Sobota, 6 kwietnia, (dla) więzi: Biała Wstążka, (dla) więzi: RóżaZaproszenie na warsztaty (styczeń 2013r.)

Zapraszamy na zajęcia plastyczne i teatralne.
Szczegóły na plakatach: plastyczny | teatralny.Łączyli pokolenia w kinie (grudzień 2012r.)

Niesamowity koncert. Chillaut'owy. Pełen emocji. Repertuar daje do myślenia, a wykonanie wywołuje ciarki na ciele słuchaczy. Takimi słowami najprościej można opisać jarociński koncert Wojciecha Waglewskiego Fisza i Emade. Ta niewątpliwa uczta muzyczna miała miejsce w kinie Echo.

Zanim na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, opanowały ją "Dzieci Jarocina". Grupa, która muzycznie łączy pokolenia, wykonała utwory bezapelacyjnie kojarzone z festiwalową historią miasta. W ich repertuarze znalazły się takie piosenki, jak: "Runął już ostatni mur" (Tilt), "Skóra" (AyaRL), "Kocham Cię jak Irlandię" (Kobranocka), a nawet "Konstytucje" (Lech Janerka). Widownia zgromadzona w sali kinowej bardzo chętnie włączała się do wspólnego śpiewania dobrze znanych przebojów. Support zakończyło "Nim stanie się tak", które razem z zespołem wykonał Wojciech Waglewski. Oklaskom i okrzykom widowni nie było końca. "Dzieci Jarocina" schodziły ze sceny z szerokimi uśmiechami na twarzach. Wśród widowni czekała na nich moc gratulacji i same pochwały.

Po kilkuminutowej przerwie technicznej estradę opanowali Waglewscy. Senior rodu zasiadł za mikrofonem. Grał również na gitarach. Za elektryczne "wiosło" i mikrofon złapał również Fisz. Emade natomiast grał na perkusji. Muzyczna uczta w ich wykonaniu trwała ponad godzinę. W tym czasie dużą rolę odgrywała sama melodia. Muzycy zaczarowali nią widownię. Zebrani na własne oczy mogli się przekonać, że do dobrego koncert nie potrzeba wiele. Wystarczą sensowne słowa, tworzące niebanalne historie i melodia dobrze do nich dobrana. Ponadto w odbiorze treści płynącej ze sceny pomagał prawie zerowy ruch muzyków. Spokój, jaki bił od estrady pozwalał zatracić się w prezentowanych utworach. Widzowie wręcz "odpływali". Jak przyznali niejedni, podczas występu nie czuło się obecności innych ludzi wokoło. Waglewscy zaprezentowali prawie wszystkie piosenki z płyty "Męska muzyka".Tak, jak w przypadku "Dzieci Jarocina", i tutaj oklaskom nie było końca. Widzowie doczekali się bisu. Wszyscy, którzy opuszczali salę projekcyjną, byli pod ogromnym wrażeniem zakończonego przed chwilą wydarzenia. Ożywione rozmowy jeszcze długo nie ucichły w holu kina.

Koncerty "Dzieci Jarocina" i Waglewskich zamknęły tegoroczną edycję programu (dla)Więzi, który od roku realizuje Stowarzyszenie Jarocin XXI. Ten projekt kulturalny jest skierowany do dwóch pokoleń. Ma on na celu zbliżyć ludzi należących do różnych światów. Spowodować lepsze rozumienie siebie wzajemnie i zachęcenie do wspólnego, twórczego działania. Poprzez długoterminową współpracę na wielu płaszczyznach "seniorów" z "juniorami", dochodzi do porozumienia. Twórczej wymiany poglądów i doświadczeń. Te różnorodne płaszczyzny to przede wszystkim: zajęcia plastyczne, zajęcia teatralne, wykłady, projekcje filmowe, wystawy oraz spektakle teatralne. Dlatego też zaproszenie do zaprezentowania się przed jarocińską publicznością właśnie Wojciecha Waglewskiego, Fisza i Emade oraz "Dzieci Jarocina" nie było przypadkowe. Obydwa zespoły doskonale wpisują się w idee projektu i muzycznie łączą pokolenia.

Projekt (dla)WIĘZI otrzymał wsparcie finansowe Gminy Jarocin, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu FIO.
Natalia Pluta
"Życie Jarocina" nr 26 (256)
Więcej zdjęć w Galerii.Z korzyścią (dla)WIĘZI - wystawy malarskie na koniec projektu (grudzień 2012r.)

Po niemal dwóch latach trwania, dwóch letnich plenerach malarskich, dobiegł końca projekt (dla)WIĘZI organizowany przez Stowarzyszenie Jarocin XXI. Co miesiąc w weekendy spotykała się stała grupa osób reprezentujących nie tylko różny wiek, ale status, wrażliwość i poglądy na świat. Wszystkich jednak łączyła pasja i miłość do malarstwa. Niektórzy swoją przygodę ze sztalugą zaczynali dopiero tu - w gościnnych progach Pałacu Radolińskich - inni kontynuowali porzucone zamiłowanie, bo nie było wcześniej czasu i okazji. "Seniorzy" z "juniorami" stworzyli więzi, wymieniając się poglądami na temat swoich prac, a przy okazji życia. Nigdy nie brakowało dobrej atmosfery.

Owocami pracy są bardzo dojrzałe obrazy. Uczestnicy pracowali z użyciem profesjonalnych narzędzi i materiałów, toteż jakość tych dzieł jest wysoka. Temat różny: martwa natura, pejzaże, abstrakcje, portrety, sceny rodzajowe. Wiele osób bardzo udoskonaliło swój warsztat. Osobą, która jest autorem sukcesu plastyków jest niewątpliwie Zbigniew Pieczyński, który cały czas opiekował się projektem pod względem praktycznym, artystycznym. Dał się poznać jako niezwykle cierpliwy i wymagający nauczyciel. Wszyscy bardzo przywiązali się do cennych uwag, które zawsze wypowiadane były z wielkim taktem.

Grupą młodszych dzieci zaopiekowała się Małgorzata Kruk z letnim wsparciem Barbary Bogatko. Tutaj podczas zajęć zawsze było dynamicznie, kolorowo, bardzo ciekawie. Wyobraźnia dzieci pobudzana poprzez różnorodne metody, techniki, działania zaowocowała w postaci licznych, oryginalnych prac. Chyba nigdy nie zapomnimy, gdy podczas letniego pleneru najmłodsi "łapali" wiatr owinięci w papier toaletowy i posypani talkiem. Po kilku dniach nikogo nie dziwił widok kolorowej gromady dzieci, maszerującej na obiad, od dołu do góry wysmarowanej akrylowymi farbami, bo właśnie dziś odkryli magię mieszania kolorów. Tutaj pozwolono na wkładanie rąk aż po łokcie do misek i oblewanie się farbą.

Czy można po tym czasie, tak twórczym śmiało powiedzieć, że to było z korzyścią dla więzi? Z pewnością tak. Zapraszamy więc na otwarcie dwóch wystaw: prac dzieci - w sobotę 15 grudnia o godzinie 14.00 w holu Pałacu Radolińskich i dorosłych z młodzieżą także w sobotę 15 grudnia o godzinie 17.00 w Muzeum Regionalnym w Ratuszu.Waglewski Fisz Emade (listopad 2012r.)

Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza dnia 29 listopada na godz. 19.00 do kina Echo na ekskluzywny koncert grupy Waglewski Fisz Emade, prezentujący utwory z płyty "Męska muzyka". Niezwykle rzadko można ich usłyszeć razem na koncercie. Tym większy jest to sukces projektu (dla)WIĘZI, dzięki któremu można będzie posłuchać tych doskonałych artystów.

"Męska muzyka" to wspólna płyta Wojciecha Waglewskiego i jego synów: Bartka (Fisz) oraz Piotrka (Emade). Jak sam mówi o tym projekcie Wojciech Waglewski to naturalny owoc wieloletnich poszukiwań trójki dojrzałych artystów. "Ja miałem ochotę wydać płytę z piosenkami w innym składzie niż «Voo Voo». Chłopcy, którzy operują na co dzień samplerami i dźwiękami syntetycznymi, zapragnęli stworzyć coś opartego na brzmieniach akustycznych. Wszyscy trzej byliśmy stęsknieni za melodiami, których brakuje w tym, co robimy na co dzień" - mówi artysta.

Przed koncertem wystąpią "Dzieci Jarocina" - zespół, który także zaciera międzypokoleniowe różnice, mający w swoim składzie wykonawców w wieku od 6 do 78 lat, wykonujący utwory, które wielokrotnie rozbrzmiewały podczas Wielkopolskich Rytmów Młodych i Jarocińskich Festiwali Muzyki Rockowej.

Stowarzyszenie Jarocin XXI od maja 2011r. realizuje projekt pod nazwą (dla)WIĘZI - projekt kulturalny dla dwóch pokoleń, który ma na celu zbliżyć ludzi należących do różnych pokoleń, spowodować lepsze rozumienie siebie wzajemnie i zachęcenie do wspólnego, twórczego działania. Poprzez długoterminową współpracę na wielu płaszczyznach "seniorów" z "juniorami", dochodzi do porozumienia, twórczej wymiany poglądów i doświadczeń. Te różnorodne płaszczyzny to przede wszystkim: zajęcia plastyczne, zajęcia teatralne, wykłady, projekcje filmowe, wystawy oraz spektakle teatralne. Projekt (dla)WIĘZI otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu FIO oraz Gminy Jarocin.

Zobacz: plakat.Kolejne seanse w ramach projektu (dla) WIĘZI (listopad 2012r.)

Zapraszamy Państwa na dwa ostatnie filmy prezentowane w jarocińskim Kinie Echo w ramach projektu (dla)WIĘZI w 2012 roku:

Whisky dla aniołów; reż. Ken Loach; czwartek, 15.11.2012r., godz. 19.00
Robbie, Albert, Rhino i Mo spotykają się na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć. Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w jakim roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Robbie ma wrażliwy węch i głowę na karku, a Rhino poczucie humoru, które rozbroi każdego. Razem mogą wszystko. Czeka na nich najdroższa whisky na świecie, szkocki kilt i przygoda, której długo nie zapomną. Reż. K.Loach; dramat/komedia; Francja, Wielka Bryt., 2012; 101 min

Trzy siostry T; reż. Maciej Kowalewski; czwartek, 6.12.2012r., godz. 19.15
Film opowiada historię Roberta, 35-letniego mężczyzny, który wydaje się być upośledzony. Od urodzenia spędza czas w domu z nadopiekuńczą matką i jej dwoma siostrami, które traktują Roberta jak dziecko. Rodzina wydaje się być konwencjonalna, bardzo dbająca o dobrą reputację, ale za tą woalką, kryje się prawdziwe zło. Szybko okazuje się, że mieszkanie jest siedliskiem trzech wynaturzonych kobiet, morderczyń i dewiantek, które znęcają się fizycznie i psychicznie nad Robertem. Ich dom odwiedza piękna fryzjerka Marianna, której młodość, niewinność i inność inspiruje Roberta do uwolnienia się z koszmaru, w którym żyje. Reż. M.Kowalewski; psychologiczny/thriller; Polska, 2012; 85 minPlener malarski (lipiec 2012r.)

Już po raz trzeci odbywa się letni plener malarski. W tym roku ilość chętnych przerosła wyobraźnię organizatora - Stowarzyszenia Jarocin XXI. Podzielono uczestników na dwie grupy. W jednej z nich wyobraźnię malarską pobudza Barbara Bogatko, w drugiej Zbigniew Pieczyński. Pierwsza z nich to grupa, w której znalazły się dzieci w wieku od 7-11 lat. Kolejna łączy osoby w wieku 12-75, zgodnie z ideą międzypokoleniowej współpracy.

Zajęcia odbywają się w gościnnych progach Pałacu Radolińskich, ogrodzie oraz na terenie polany. Przed pałacem można obserwować owoce pracy najmłodszych - wielkoformatowe postaci zwierząt, kukiełki wbite w owocujące cukierkami drzewo autorstwa pana Janusza Zwierzyckiego - duchowego patrona przedsięwzięcia. Między wielkimi dębami w ogrodzie, przemykają się jak cienie osoby ze sztalugami, paletami i kolejnymi wytworami wyobraźni oraz talentu. Myślę, że duchy Radolinów cieszą się z takiego towarzystwa. Owoce pleneru będzie można obejrzeć w listopadzie i grudniu w jarocińskim ratuszu. Zapraszamy. Więcej zdjęć w Galerii."Orfeusz i Eurydyka" nagrodzony w Belgradzie (lipiec 2012r.)

Z radością informujemy, że monodram Janusza Stolarskiego "Orfeusz i Eurydyka" zdobył złoty medal na 35. Międzynarodowym Festiwalu Monodramów w Belgradzie. Spektakl zdobył także specjalną nagrodę za inwencję twórczą, którą przyznaje Wydział Kreatywności Akademii Teatralnej.

Janusz Stolarski współpracuje już od lat ze stowarzyszeniem realizując teatralne zajęcia warsztatowe prowadzone w grupach Teatr-21 i Teatr50+, ostatnio w ramach (dla)Więzi - projekt dla 2 pokoleń. Wspólnie z grupą teatralną Arnolda Pfeifera pracuje corocznie (naprzemiennie w Jarocinie i Schluechtern) podczas Polsko-Niemieckich Warsztatów Teatralnych. W tym roku warsztat przeprowadzony zostanie w Jarocinie w Pałacu Radolińskich w dniach 28 lipca - 5 sierpnia.

Nagrodzony spektakl mieliśmy okazję obejrzeć w Jarocinie 22 lipca 2012r.
Więcej o spektaklu "Orfeusz i Eurydyka": YouTube | Głos WielkopolskiWarsztaty teatralne (lipiec 2012r.)

W dniach 19-26 czerwca przeprowadzony został w ramach zadania (dla)Więzi warsztat teatralny dla uczestników cyklicznych zajęć teatralnych. Dzięki uprzejmości dyrekcji LO im. Tadeusza Kościuszki zajęcia zrealizowaliśmy w auli liceum. Owocem kilkudniowych warsztatów było przedstawienie MO JA   OJ CZY ZNA, które dwukrotnie w ostatnim dniu mogli obejrzeć uczniowie liceum i gimnazjum. Spektakl ma już roczną historię, ponieważ scenariusz i scenografia powstała w ubiegłym roku podczas polsko-niemieckich warsztatów teatralnych. Tym razem połączone grupy Teatru50+ i Teatru-21 "dały do myślenia" młodszym odbiorcom. Mamy nadzieję, że skłoni to uczniów LO do rozpoczęcia współpracy po wakacjach.

Jak zwykle opieką reżyserską otoczył wszystkich Janusz Stolarski, a wizualizacje wykonał Jakub Bogatko. Dziękujemy również Maciejowi Śledzianowskiemu za obsługę techniczną.Plener plastyczny i warsztaty teatralne (czerwiec 2012r.)

Stowarzyszenie JAROCIN XXI zaprasza do uczestnictwa w plenerze plastycznym w dniach 28 lipca - 5 sierpnia. Zapewniamy jeden posiłek dziennie, profesjonalne wsparcie Artystów Plastyków oraz niezbedne materiały. Zapisy dla osób dojrzałych: tel. 502-393-838, zapisy dla dzieci i młodzieży: tel. 507-613-409.

W tych samych dniach odbędą się również polsko - niemieckie warsztaty teatralne pn. Znaki tożsamości. Zapewniamy zakwaterowanie, wyzywienie i profesjonalne wsparcie instruktorów. Informacje i zapisy pod numerem telefonu: 509-940-669.MO-JA-OJ-CZY-ZNA w Liceum (czerwiec 2012r.)

Przez kolejne pięć dni (22-26 czerwca) Janusz Stolarski wraz z grupą Seniorek i naszymi "Młodymi" z Teatru 21 spróbują połączyć swoje siły i wspólnie przedstawić uczniom LO im T. Kościuszki spektakl MO-JA-OJ-CZY-ZNA. Spektakl, który jest owocem wspólnej pracy polskiej i niemieckiej młodzieży podczas warsztatów w lipcu 2011r. Zajęcia mają charakter otwarty. Zapraszamy na próby do auli Liceum przy ul. Tadeusza Kościuszki. Szczegóły na plakacie.I nagroda Festiwalu I Łódzkich Spotkań Teatrów Amatorskich (Łósta)
dla Teatru 21 przy Stowarzyszeniu Jarocin XXI (czerwiec 2012r.)


W dniach 15-17 czerwca w Teatrze Szwalnia w Łodzi odbywały się I Łódzkie Spotkania teatrów Amatorskich. Po obejrzeniu 7 spektakli, jury przyznało nagrody i wyróżnienia. I miejsce zawędrowało do Teatru 21 przy Stowarzyszeniu Jarocin XXI. Jury rekomenduje spektakl MO-JA OJ-CZY-ZNA do pokazu w ramach repertuaru Teatru Szwalnia. To wielkie wyróżnienie jest owocem kilkuletniej współpracy Janusza Stolarskiego z Młodymi Osobami, które tworzą Teatr 21.

Spektakl "MO-JA OJ-CZY-ZNA", którego scenariusz powstał na podstawie "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka, "Trumny Prezydenta" Jana Owczarka i "Serca Marszałka" Marcina Wichy. Pierwotnie przedstawienie było projektem polsko-niemieckim, pokazanym latem 2011 jako efekt warsztatów młodzieży z Jarocina i Schluechtern. Zimą grupa warsztatowa prowadzona przez aktora teatralnego Janusza Stolarskiego przygotowała wersję polską i zaprezentowała ją na Festiwalu Marcinek 2012 (wyróżnienie) oraz Łódzkich Spotkaniach Teatrów Amatorskich ŁÓSTA (I nagroda) .

Kolejnym krokiem Teatru 21 będzie próba wystawienia spektaklu w połączeniu z Teatrem 50+ czyli grupą "dorosłych" aktorów biorących udział w międzypokoleniowym projekcie "(dla)WIĘZI...". Jarociniacy mieli okazję oglądać Teatr 50+ w przedstawieniu "Rymowanki dla dużych dzieci".Podwójne zaproszenie (czerwiec 2012r.)

Zapraszamy Państwa po raz kolejny na spektakl "Rymowanki dla dorosłych dzieci", który jest owocem pracy naszej grupy teatralnej. Spektakl pokażemy w ramach festiwalu stowarzyszeń "Mamy Talent" 17 czerwca o godz. 16.30 w Pałacu Radolińskich. Darmowe wejściówki mogą Państwo odebrać w Kinie Echo lub Cafe Kadr. Liczba miejsc ograniczona. Więcej na temat wcześniejszej odsłony spektaklu tutaj.

Zapraszamy również na ostatni przed przerwą wakacyjną plener malarski - wszystkich miłośników malarstwa, dorosłych i dzieci, amatorów i profesjonalistów. Zajęcia odbędą się w Pałacu Radolińskich i parku w sobotę 16 czerwca od godz. 10.00 i 17 czerwca od godz. 14.00 (zajęcia przeprowadzimy w ramach festiwalu stowarzyszeń "Mamy Talent"). Zapewniamy niezbędne materiały plastyczne. Miejmy nadzieję, że dopisze pogoda i wyjdziemy ze sztalugami do parku!!!Kolejny film w projekcie (dla)WIĘZI (maj 2012r.)

Stowarzyszenie Jarocin XXI i Towarzystwo Muzycznie im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie zapraszają na niezwykły seans filmowy: opowieść o chórze, który łamie stereotypy osób starszych. "Young@Heart" ("Młodzi duchem") to projekt muzyczny, który w 1997 roku zapoczątkował Bob Climan z grupą siedemdziesięciolatków. Dziś chór koncertuje na całym świecie. W swoich występach porywają publiczność wykonując utwory Nirvany, Coldplay, The Clash, Radiohead, Led Zeppelin. "Young@Heart" w ubiegłym roku gościli na Malta Festival w Poznaniu.

Stowarzyszenie Jarocin XXI od 2011 roku realizuje projekt (dla) WIĘZI, którego celem jest łączenie pokoleń- osób w wieku 50+ i młodzieży, realizowane są warsztaty teatralne i plastyczne. W tym roku do naszych działań dołączyło Towarzystwo Muzyczne, które zaczyna pracę nad Dziećmi Jarocina- chórem, w którym obok 6 -latków zaśpiewają 60-latkowie. Pokaz filmu Young@Heart zainicjuje działanie jarocińskiego chóru.

Young@Heart, reż. S. Walker, muzyczny, USA, Wielka Brytania, 2007, 109 min
Wesołe jest życie staruszka, któremu wiek nie zabrał słuchu i głosu, i który mieszka w Massachusetts. Działa tu chór emerytów "Young@Heart" (członkowie w wieku 72-88 lat), którzy w swoim repertuarze mają niezwykłe wykonania utworów Jimi'ego Hendrixa, Coldplay czy Sonic Youth.

Piątek, 1 czerwca, godz: 19:00
Bilety w cenie 7 zł do nabycia w kasie kinaKolejny seans w ramach projektu (dla) WIĘZI (marzec 2012r.)

29.03.2012r., godz. 19.00 "Elena" w reżyserii Andrieja Zwiagnicewa
Elena (Nadezhda Markina) jest żoną majętnego przedsiębiorcy, Vladimira. Oboje mają dzieci z poprzednich związków. Elena - syna Siergieja, nieudacznika, który nie potrafi zapewnić dostatniego życia swojej rodzinie. Vladimir - pozostającą z nim w sporadycznym kontakcie - córkę Katierinę. Elena zwraca się do męża z prośbą o finansowe wsparcie dla syna. Ten odmawia, twierdząc, że Siergiej sam powinien zatroszczyć się o najbliższych. Kiedy Vladimir dostaje ataku serca i trafia do szpitala, decyduje się zapisać cały majątek córce. Elena postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, aby rozwiązać niefortunną sytuację swoich najbliższych. Film doceniony m.in. podczas festiwalu w Cannes (Przegląd Un Certain Regard) - specjalna nagroda dla reżysera oraz nominowany podczas przeglądu Europejskiej Akademii Filmowej w ramach Najlepsza europejska aktorka roku Nadezhda Markina.Dwa spektakle Teatru 50+ (marzec 2012r.)

14 i 16 lutego Teatr 50+ dwukrotnie zaprezentował spektakl zatytułowany Rymowanki dla dużych dzieci, inspirowane zbiorem wierszy niedawno zmarłej noblistki Wisławy Szymborskiej. Jest to efekt współpracy osób w ramach projektu (dla) Więzi..., prowadzonego prze Stowarzyszenie Jarocin XXI. Premiera i drugi spektakl miały miejsce w Pałacu Radolińskich. Oba cieszyły się ogromnym powodzeniem - darmowe wejściówki rozeszły się w mgnieniu oka. Inscenizacje najbardziej znanych limeryków Wisławy Szymborskiej obejrzało ponad 120 osób.

Aktorki: Nina Karolczak, Anna Kowalska, Barbara Lison i Maria Szymczak zaprezentowały po kilka, ze zbioru prawie wszystkich żartobliwych wierszy Wisławy Szymborskiej. Były to m.in. zabawy poetyckie, takie jak moskaliki, lepieje, altruitki - a także cykl krótkich proz, "podsłuchanych z życia" tzw. "podsłuchańce". Całość uzupełniona muzyką na żywo w wykonaniu Leszka Świderskiego oraz autorskimi, specjalnie przygotowanymi przez Małgorzatę Kruk i Jakuba Bogatko animacjami. Całość otoczył reżyserską troską Janusz Stolarski. Spektakl miał wyjątkowy, intymny i żartobliwy charakter. Udało się zbudować dobry kontakt z widzami. Co chwilę spektakl przerywały wybuchy śmiechu. Wszyscy dobrze bawili się podczas tej godziny i wrócili do domów w dobrych nastrojach. Przy okazji udało się zaprezentować jeden z ulubionych działów twórczości Wisławy Szymborskiej, a więc jej ukochane limeryki, które tworzyła zapamiętale całe życie. Tak powinno się uczyć Szymborskiej - mówiło wielu opuszczających gościnne mury pałacu. Ogromny sukces to także to, że widzami były osoby starsze, które rzadko mają okazję uczestniczyć w wydarzeniach, specjalnie dla nich przeznaczonych. To był czas dobrze spędzony. Zadziwiało też wnętrze Sali Lelewela, która okazuje się, jest świetną przestrzenią teatralną.

Z powodu wielkiego zainteresowania spektaklem, odbędą się kolejne dwa przedstawienia w Dzień Kobiet 8 marca. Darmowe wejściówki można odebrać w Cafe Kadr (kawiarnia nad kinem).Zaproszenie (luty 2012r.)

Zapraszamy Państwa na spektakl, który jest owocem pracy grupy teatralnej "seniorów" na podstawie "Rymowanek dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej. Spektakl pokażemy dwukrotnie 14 lutego (walentynki) i 16 lutego (tłusty czwartek) o godz. 18.00 w Pałacu Radolińskich. Wystąpią Nina Karolczak, Anna Kowalska, Barbara Lison i Maria Szymczak. Przedstawienie wyreżyserował Janusz Stolarski, grał "na żywo" będzie Leszek Świderski, projekcje video zaprezentuje Małgorzata Kruk i Jakub Bogatko.

Zapraszamy Państwa również w najbliższą sobotę od godz. 10.00 na zajęcia plastyczne do Pałacu Radolińskich. Wiek uczestników dowolny, zapewniamy materiały plastyczne.Kolejny seans filmowy - 80 dni (29 grudnia 2011r.)

To kolejne filmowe spotkanie okazało się być bardzo wzruszającym. Nieważne, ile mamy lat, zawsze popełniamy podobne błędy. Filmowa podróż w czasie przekazuje w refleksyjny sposób historię dwóch dojrzałych kobiet Axun i Maite, które po latach spotykają się ponownie. Odkopują dawne uczucie, które zaczęło kiełkować w nich, kiedy były nastolatkami. I teraz, po latach, znów wygrał zdrowy rozsądek i poczucie obowiązku.Wystawa podsumowująca zajęcia plastyczne w roku 2011 (18-29 grudnia 2011r.)

W grudniu 2011 roku w Kinie "Echo" i "Skarbczyku" zaprezentowaliśmy prace wykonane podczas zajęć w 2011 roku. Niestety z przyczyn lokalowych mogliśmy pokazać jedynie ułamek zbiorów, które zgromadziliśmy przez rok zajęć. Każdy z uczestników wykonał ich co najmniej kilkanaście. Na zakończenie projektu, w grudniu 2012 planujemy większą ekspozycje w Pałacu Radolińskich. Już teraz zapraszamy serdecznie. Zainteresowanych zajęciami zapraszamy na kolejne spotkania w następujących terminach:
14 stycznia (sobota) - godz. 10.00-17.00
15 stycznia (niedziela) - godz. 10.00-15.00
11 lutego (sobota) - godz. 10.00-17.00
12 lutego (niedziela) - godz. 10.00-15.00
10 marca (sobota) - godz. 10.00-17.00
11 marca (niedziela) - godz. 10.00-15.00
14 kwietnia (sobota) - godz. 10.00-17.00
15 kwietnia (niedziela) - godz. 10.00-15.00
12 maja (sobota) - godz. 10.00-17.00
13 maja (niedziela) - godz. 10.00-15.00
16 czerwca (sobota) - godz. 10.00-17.00
17 czerwca (niedziela) - godz. 10.00-15.00Warsztaty teatralne (16-19 grudnia 2011r.)

Przez kolejne cztery dni grudnia Janusz Stolarski wraz z grupą Seniorek i naszymi "Młodymi" z Teatru 21 próbowali połączyć wszystkie etiudy, zgrać je z muzycznym tłem, uzupełnić tworzonymi podczas wcześniejszych prób wizualizacjami. Zapoznano się z wzajemną pracą obu grup, bo nie zawsze zajęcia teatralne są wspólne. Janusz zaprezentował elementy pracy warsztatowej monodramisty, podzielił się refleksjami na temat tworzenia tego typu grup amatorskich.Językowy obraz komunikacji międzypokoleniami - wykład (16 grudnia 2011r.)

O tym, czy możliwe jest znalezienie wspólnego języka pomiędzy pokoleniami mówić będzie podczas wykładu otwartego dr Beata Udzik z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkanie odbędzie się w piątek 16 grudnia w pałacu Radolińskich (sala im. Lelewela). Początek o godz. 12.00. Prelekcja doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa zostanie zorganizowany w ramach projektu "(dla)Więzi". Wykład połączony z zajęciami warsztatowymi poświęcony będzie przede wszystkim odmianom środowiskowym i terytorialnym języka. Można będzie się dowiedzieć, jaki system wartości i jaką estetykę wyraża współczesny język młodzieżowy, a jakie gwara. Uczestnicy spróbują też wspólnie ustalić, czy możliwy jest jeszcze dialog pomiędzy przedstawicielami różnych pokoleń. Wstęp na zajęcia jest wolny.Puzzle - zawsze jest czas, aby odkryć pasję! (1 grudnia 2011r.)

Nasz projekt, a właściwie jego idea koresponduje z fabułą filmu. Wszystkie łączy wiek bohaterów i przesłanie, że człowiek dojrzały powinien czerpać z życia radość i odkrywać to, na co wcześniej nie starczało sił czy czasu. Zapraszamy na kolejny seans w ramach projektu (dla) WIĘZI!

Oto co pisała polska prasa o tym pełnym humoru portrecie dojrzałej kobiety, która nie boi się zmienić swojego życia:

Ten skromny argentyński debiut to prawdziwy klejnot (...) Onetto buduje po mistrzowsku portret Marii - mądrej, spokojnej i potrafiącej być szczęśliwą - aż żal się z nią rozstawać. Anna Kilian, "Rzeczpospolita".

Uszczęśliwianie innych ma sens tylko wtedy, gdy dowiemy się najpierw, co nam samym sprawia radość. To stwierdzenie, uśmiercone na okładkach poradników i miałkich czasopism, zamienione w martwy, oklepany slogan, w filmie Smirnoff zyskuje rangę pięknego odkrycia. I tym właśnie są "Puzzle" - zapisem odkrywania. Anna Kiedrzynek, "Dziennik Gazeta Prawna".

Można odciąć się od przeszłości, zerwać z dotychczasowym życiem, można nawet pozwolić sobie w codzienności na piękne szaleństwo (choćby zakazane), ale ważniejsza - kto wie, może w tym tkwi najbardziej przejmujący, feministyczny akcent "Puzzli"? - jest samoświadomość. Film Smirnoff kończy się w momencie, kiedy Maria może zrobić wszystko, ale już nic nie musi. Paweł Felis, "Gazeta Wyborcza".

Skupiony na wspaniale grającej ciałem i gestem Marii Onetto film nie wpada w żadną publicystyczno-ideologiczną pułapkę. Jest opowieścią emancypacyjną, w której najważniejszym wyzwoleniem okazuje się to psychologiczne. Błażej Hrapkowicz, "Film".

Prosta, ale poruszająca historia o tym, że nigdy nie jest późno. Ani na zmianę stylu życia, ani niemądre romanse, ani erotyczne uniesienia. Karolina Pasternak, "Przekrój".Pina dla dwóch pokoleń (27 października 2011r.)

W czwartek 27 października br. odbędzie się pierwszy pokaz filmowy, rozpoczynający cykl spotkań w ramach projektu "(dla)Więzi". Podczas pierwszego wieczoru zaprezentowana zostanie "Pina" Wima Wendersa. Film nie został wybrany przypadkowo. Jest to opowieść o tworzeniu sztuki, gdy doświadczony artysta współpracuje z młodymi, często jeszcze niedojrzałymi tancerzami. W Stowarzyszeniu Jarocin XXI już od miesięcy prowadzony jest projekt międzypokoleniowy "(dla) Więzi", w trakcie którego młodzież i dorośli wspólnie malują, dyskutują o sztuce i sprawach codziennych. Ma on na celu zbliżyć ludzi należących do różnych pokoleń, spowodować lepsze rozumienie siebie wzajemnie i zachęcenie do wspólnego, twórczego działania. Porozumienie między juniorami i seniorami ma być budowane na różnorodnych płaszczyznach, m.in. poprzez zajęcia plastyczne i teatralne oraz prezentacje filmów. "Pina" zostanie pokazana w technologii 3D. Początek seansu o godz. 19.00.Teatr 50+ (dla)WIĘZI - cykliczne zajęcia teatralne (wrzesień - październik 2011r.)

We wrześniu, po przewie wakacyjnej, rozpoczęto cykliczne zajęcia teatralne dla osób dojrzałych, połączone ze współpracą z grupą młodzieży, którą skupia, działający przy Stowarzyszeniu Jarocin XXI, Teatr 21. Już na pierwszych zajęciach zdecydowano, że spektakl będzie opierał się na tekstach limeryków Wisławy Szymborskiej. Spotkaniom towarzyszy bardzo dobra atmosfera i sporo śmiechu. Wszyscy się dobrze bawią. Janusz Stolarski powoli "otwiera" nasze amatorki, próbuje zachęcać do ruchu scenicznego. Już wiemy, że spektaklowi będzie towarzyszyła muzyka na żywo. Zaangażowanym w tworzenie muzycznej strony spektaklu jest pan Leszek Świderski - dyrektor tutejszego Ogniska Muzycznego. Wizualizacjami i elementami video-art zajął się nieoceniony Jakub Bogatko. Z niecierpliwością oczekujemy na premierę w lutym 2012r. Będzie się działo!Warsztaty plastyczne (wrzesień 2011r.)

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej odsłonie warsztatów plastycznych. Oferta skierowana jest do osób dojrzałych oraz dzieci i młodzieży. Startujemy w sobotę 24 września o godz. 10:00 w Pałacu Radolińskich. Zapewniamy profesjonalne wsparcie artystó plastyków oraz niezbędne materiały. Zgłoszenia pod numerami telefonów 502-393-838 (50+) oraz 507-613-409 (dzieci i młodzież).Zapowiedzi imprez (sierpień 2011r.)

5 sierpnia br. w Amfiteatrze Graffiti Jam. Początek o godz. 17:00.

6 sierpnia br. polsko - niemiecki spektakt powarsztatowy inspirowany "Zniewolonym umysłem" Czesława Miłosza pt. "Myślenie na własny rachunek". Miejsce: Zespół Szkół nr 5, czas: godz. 19:00

7 sierpnia br. w Skarbczyku otwarcie naszej poplenerowej wystawy. Początek o godz. 17:00.Grafitti, spektakl i wystawa (29.07.-7.08.2011r.)

Stowarzyszenie Jarocin XXI realizuje obecnie dwa projekty: "Od(Klucz) Miłosza" i "(dla)Więzi". Efekty tego pierwszego można będzie zobaczyć już w najbliższy weekend.

Polsko-niemieckie warsztaty graffiti artystycznego, teatralne oraz plener plastyczny dla dwóch pokoleń rozpoczęły się w piątek 29 lipca. Bierze w nich udział ponad 70-osobowa grupa dzieci, młodzieży i seniorów, w tym 19 młodych artystów z zaprzyjaźnionego miasta Schluechtern.

Tematyka warsztatów oparta jest o "Zniewolony umysł" Czesława Miłosza. Efekty twórczych poszukiwań zostaną zaprezentowane podczas piątkowego graffiti jam (amfiteatr - park, piątek 5 sierpnia godz. 18.00), spektaklu powarsztatowego (sala gimnastyczna Zespołu Szkół nr 5, sobota 6 sierpnia, godz. 19.00) oraz wystawy prac powstałych w czasie pleneru malarskiego (Skarbczyk, niedziela 7 sierpnia, godz. 17.00). Projekt "(dla) Więzi" będzie kontynuowany przez kolejne miesiące, aż do końca 2012 roku. W jego trakcie zaplanowano zajęcia m.in. plastyczne i teatralne, spotkania z językoznawcą i psychologiem, koncerty oraz projekcje filmowe.

O projekcie można też przeczytać na blogu prowadzonym przez jedną z uczestniczek polsko-niemieckich warsztatów teatralnych: www.zniewolonyumysl.blogspot.com.Zaproszenie (lipiec 2011r.)

Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza do uczestnictwa w plenerze plastycznym dzieci, młodzież oraz osoby dojrzałe (50+). Czas i miejsce: 30 lipca - 6 sierpnia, Skarbczyk i park. Zapewniamy jeden posiłek dziennie, profesjonalne wsparcie artystów plastyków oraz niezbędne materiały. Kontakt: tel. 507-613-409 (dzieci i młodzież) oraz 502-393-838 (osoby dojrzałe). Ilość miejsc ograniczona!

Z kolei od września 2011r. zapraszamy do udziału w spotkaniach o charakterze teatralnym, których celem jest spotkanie, rozmowa, konfrontacja z drugim człowiekiem, jego poglądami i sposobem wartościowania. Efektem ma być spektakl, pokazany szerokiej publiczności. Zajęcia będzie prowadził aktor Teatru Studio w Warszawie i wybitny monodramista - Janusz Stolarski.


© 2011-2012  Stowarzyszenie Jarocin XXI

Webadmin: JaMic